Ako dosiahnuť zdravý životný štýl

Ako človek žije, ako  na neho vplýva okolie, niečo je veľmi dôležité, iné menej. Významnú rolu v tomto hrá zopár bodov, bez ktorých by zdravý životný štýl nebol taký ako by mal byť. Pohybová aktivita je veľmi dôležitá, alkohol je obmedzený a limitovaný, fajčenie je neprípustné, až vtedy bude životný štýl taký ako by si nejeden z nás prial. Medzi ďalšie významné aspekty zdravšieho životného štýlu zaraďujeme aj dobrú náladu, úsmev a radosť, vyhýbanie sa látkam, ktoré by mohli životu uškodiť a mnohých iných faktorov predstavujúcich riziko. Medzi ne patrí aj nedostatok spánku, čo je tiež potrebné.

Hýb sa a zdravie sa ti odvďačí

Pobyb znižuje riziko vzniku rakovinových ochorení, srdcovo-cievnych ochorení, znižuje možnosť vzniku cukrovky, lieči obezitu, reaguje ako liečba osteoporózy a je aj prevenciou mnohých problémov, ktoré spôsobuje tráviaci trakt a to je napríklad zápcha alebo hemoroidy. 

A ako zistíme, že sme sa dostali na takú hranicu, kedy je už v našom živote správny prísun všetkých potrebných rád a tipov? Budeme si sledovať či sa zmenila naša hmotnosť a či máme nízku alebo primeranú hladinu cholesterolu. Krvný tlak si musíme sledovať takisto. Naša telesná kondička sa zvýšila, vyzeráme lepšie, sme v úplnej pohode, odolávame mnohým chorobám a sme voči nim dostatočne odolní. 

Číslo jeden – zdravá výživa

Zdravá výživa by mala byť pestrá a rozmanitá. Dodržiavajte iba základných zopár zásad, nikdy nie príliš veľa. Mala by zahŕňať to čo by mala a naopak, nemala by obsahovať niečo čo by v súvislosti so zdravou výživou nebolo vhodné. Ak sa naozaj chcete zdravo stravovať, tak to nie je potrebné, stačí len bežné zdravé stravovanie, aby ste nakúpili potraviby, ktoré sú bežne dostupné v obchodoch.

Teraz by sme mali veľkými písmenami napísať nápis: “NEFAJČIŤ”. Toto je najväčšia zásada ku správnemu kroku k zdravému životnému štýlu. Je to ten najvýraznejší spôsob zvyšujúci srdcovo cievne choroby. Občas sme mohli niekde počuť fajčiarov, ktorí tvrdili, že budú fajčiť, ale budú si to kompenzovať tým, že budú žiť zdravo, avšak je to hlúposť. Fajčenie je tak nepriaznivé, že ostatné faktory sa len znížia a nebudú sa kompenzovať. Dokonca už aj jedna cigareta denne je škodlivá. Tak si dávajte pozor aj na to.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *