Tipy do domácnosti nielen pre váš sporák

Veľmi často je varenie zábavou, ale nikto nemá rád drhnutie špiny po skončení s varením. Stačí pár tipov a váš sporák či rúra sa bude dokonale lesknúť a ligotať a ani sa pri tom nebudete namáhať. 

Aké čistiace prostriedky sú ideálne pre váš sporák

Na rúru použite mydlový roztok, na plynový sporák použite alobal. Na elektrický sporák zas použite prášok do pečiva a na sklokeramickú dosku postačí ostrá čepeľ. Tak poďme pekne po poriadku a začnime rúrou.

Ak nechcete drhnúť rúru stále, len ju po každom pečení umyte. Hoci je to námahavé práve preto, že v nej často pripravíte nejaký koláčik, tak hneď ako sa dopečie, vy rúru umyte. Práve čerstvá nezaschnutá špina sa umýva oveľa ľahšie ako stará, ktorá sa v rúre ukazuje už dlhšie. To potom len tak ľahko nepôjde a vy si len budete lámať hlavu nad tým, prečo ste to neurobili skôr. Ak sa škvrny predsalen pripiekli a vytvorila sa zuhoľnatená vrstva, tak je potrebné použiť špeciálny sprej na čistenie rúr.

Trik, pomocou ktorého udržíte plynový sporák čistý je trikom profesionálnych kuchárov. Stačí vyložiť horáky kúskami alobalov. Ak zhnednú, bude to znamenať, že ich treba vyhodiť a vymeniť. Všetko pod ním ostane čisté a vy tak nemusíte drhnúť špinu. ak máte  liatinovú mriežku, tak musíte dávať pozor na to, aby sa dobre vysušila, inak sa môže stať, že zhrdzavie. 

Na elektrický sporák ľahko zaberie prášok do pečiva. Platne čistite vtedy, keď sú vlažné. Sporák posypte práškom do pečiva, rozostrite ho a nechajte pôsobiť a potom poutierajte. Hrdzu na platničkách pootierajte alobalom. Platničky budú čierne, ako nové, ak ich pootierate nahrubo stlačeným novinovým papierom. 

Na sklokeramickú dosku zaberie aj ostrá čepeľ. Ak vám vykypí mlieko, cestoviny alebo voda z uvarených zemiakov, teda všetko čo je tekuté, alebo sa vám na dosku vyleje tekutina s obsahom cukru, tak sa ju okamžite pokúste utrieť, inak sa môže stať, že ľahko prihorí. 

Raz do týždňa potrite dosku špeciálnym prípravkom a ten zabezpečí, že sa na doske vytvorí špeciálna ochranná vrstva, ktorá ju ochráni aj pred škrabancami. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *