Šetrite energiu aj chladením

Ak si chcete kúpiť novú chladničku, dávajte pozor aj na spotrebu. Staršie modely chladničiek sú drahšie čo sa týka energie. Modernejšie chladiace prístroju spotrebujú menej energie aj za 1 deň. Keď sa to priemerovo spočíta za 10 rokov, vyjde to viacc aj o 450€. Energetická trieda vám ukazuje spotrebu energie. Energetické štítky sa objavili už v roku 2001. Od 1. marca sa objavili nové štítky. Nové štítky už nepoužívajú pluská, ale označenia od A po G. Nové štítky obsahujú aj QR kód. Dozviete sa tam aj to aká je kapacita bubna, ročná spotreba energie, úroveň hluku prenášaného vzduchu atď. 

Dvere chladničky a mrazničky sú dôležitejšie ako si myslíte

Dvere na chladničke nemajte dlho otvorené, rýchlo si vyberte čo potrebujte a hneď ju zavrite. Najprv si to premyslite. Ono sa to nezdá, ale ak otvoríte chladničku a rozmýšľate čo si vyberiete, ročne vá s to vyjde aj na 5€. Potraviny si v chladničke usporiadajte, jednoduchšie ich nájdete. Predtým ako dáte jedlo do chladničky, nezabudnite ho nechať vychladnúť. Možno ste ani nevedeli, ale chladnička tak potom musí vynaložiť dvojnásobné množstvo energie, aby danú potravinu zachladila. Takisto aj opačne, aj mrazené jedlo nechajte rozmraziť v chladničke, len ju trochu schladí. Nastavte si vyhovujúcu teplotu 5-6 stupňov v chladničke a -18 stupňov v mrazničke postačí. Aj tým ušetríte ročne aj okolo 20€. Nie je vhodné ak chladnička veľmi chladí alebo ak mraznička veľmi mrazí. Zníženie teploty len o jeden stupeň sa vie spotreba energie zvýšiť až o 5 percent. 

Každé dva mesiace skontrolujte či náhodou nie je v mrazničke ľadová vrstva. Ak áno, musíte ju ihneď odmraziť. To sa týka aj chladničky aj mrazničky. Opäť tým len a len ušetríte a v konečnom dôsledku to vyjde aj na 10€. Ak tesnenie tesní zle, ihneď ho vymeňte. To či je dobré viete aj ľahko overiť. Vložte do chladničky zasvietenú baterku, ak svetlo vidno cez zatvorené dvere, vaše tesnenie na chladničke či mrazničke potrebuje urýchlenú výmenu. Taktiež ušetrite. 

Chladnička aj mraznička musia mať svoje miesto

Aj mrazničku, aj chladničku treba postaviť na špeciálne miesto. Určite by nemala byť blízko sporáka ani vykurovacieho zariadenia. Ak máte komoru alebo pivnicu, komoru alebo špajz, ideálne je ak mrazničku umiestnite tam. Na chladnom mieste bude lepšie. Ani neviete, a ušetríte tiež 10€.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *