Reproduktory ich typy, vlastnosti a špecifikácia

Reproduktory pre firmu, na párty či na doma. každý z nich plní ten svoj účel a každý z nich bude znieť v miestnosti inak. Jedny z nich sú vhodnejšie na časté prenášanie, s inými je najlepšie nehýbať. Každý z nich má iný rozmer.

Výkon reproduktorov ovplyvňuje viacero faktorov

Výkon reproduktorov  je dôležitý, uvádza sa vo wattoch a ich priemerné hodnoty sú od  20 do 200 W.Malé reproduktory sa pohybujú svojim výkonom v rozmedzí od 20 do 30 wattov. Najvýraznejší výkon majú regalové. Stlpové sa môžu dostať svojim výkonom aj na vyššiu hranicu ako je 200 wattov. 

Impedancia je hodnota súvisiaca s prechádzajúcim elektrickým prúdom. Hlasitosť aj skleslenie zvuku je ňou ovplyvňované. Z fyzikálneho hľadiska ide o odpor súčiastky v obvode a udáva sa v ohmoch a je označovaný gréckym písmenom omega a jeho hodnota je od 2-16 ohmov. Čím vyššia impedancia, tým nižší výkon reproduktoru. 

Dôležité je rozpoznať príkon, impedancia a výkon. Podľa konštrukcie sa reproduktory delia na: prenosné, stĺpové a regalové. Regálové sú svojou stavbou menšie ako iné, preto sú vhodnejšie na umiestnenie na stoly alebo na poličku, ktorá je veďla počítača či televízora. Na druhej strane vzhľadom k tomu, že majú menšiu konštrukciu, je potrebné ich umiestniť na policu, stôl alebo na stenu. Stĺpové, niekto ich nazýva aj vežové. Svojimi rozmermi sú vhodnejšie pre ozvučenie väčších priestorov. Vyprodukovaný zvuk je kvalitnejší ako pri regalových a ich ozvučnica je vysoká, preto ich umeistnite radšej na nízky stolček, prípadne na skrinku. Pokryjú široké pásmo frekvencií. Posledným druhom sú prenosné, hovorovo nazývané aj bezdrôtové. Ich pripojenie je na systém bluetooth. Obľubuje ich mládež. Púšťa si tak hudbu, pretože nie je nutné pripojiť kábel. Výhoda je to na cestách alebo na párty, lebo sú ľahké, prenosné a kompaktné.

 

Publikované
Kategorizované ako Technika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *