Končí manuál, budúcnosťou bude automat

Predaj vozidiel sa každým rokom mení. V minulosti sa predávali autá, ktoré jazdili na manuál. Momentálne sú na vzostupe vozidlá, ktoré sú ovládané automatom. Predtým boli autá s automatickou prevodovkou len v luxusných vozidlách, ale teraz sa to zmenilo, je to aj v autách, ktoré si môžu dovoliť viacerí a jeho populárnosť narastá.

Motorový rozmach dnešnej doby

Teraz zaznamenávajú rozmach elektrické a hybridné vozidlá, ktoré výhradne majú iba automatickú prevodovku. Ich podiel na trhu klesá a zároveň rastie predajnosť vozidiel s automatickou prevodovkou. 

Vozidlá s automatickou prevodovkou nájdete už aj autopožičovniach. Ovládanie pomocou nej je jednoduchšie ako na manuál. Jazda je aj pohodlnejšia, nemusáte riešiť, aký prevodový stupeň máte v danej chvíli zaradiť.

Ak si chcete požičať alebo kúpiť auto, musíte už predtým vedieť, aké sú dôležité zásady. Najdôležitejšie sú písmenkové skratky:

P-parkuj

R-zaraď spiatočku

N-neutrál

D-jazda vpred

Spomenieme ešte pár dôležitých zásad, aby ste vedeli správne jazdiť. Ak úplne zastavíte, neraďte spiatočku. Táto chyba je u vodičov zaradená medzi najčastejšie. Zlé je, pretože to vedie k vysokému opotrebeniu prevodovky.Pri vysokých otáčkach nikdy neraďte z N do D. Počas jazdy do N nikdy nevyraďujte a do P nikdy neraďte pred samotným zastavením vozidla. 

Zimné počasie a automatické prevodovky

Automatické prevodovky sa najprv začali používať s vysokou hustotou dopravy. Dnes sú na trhu tri druhy automatických prevodoviek-klasické automaty s hydrodynamickým meničom, CVT prevodovky, a dvojspojkové prevodovky. 

Je zrejmé, že novému automatickému riadeniu na začiatku nedôverujete. Aj keď sa na pohodlie len dvoch pedálov ľahko zvyká, aj tak sa nájde veľa ľudí, ktorí na tento spôsob jazdenia nedajú dopustiť.

Automat poskytuje dokonalý komfort najmä v križovatkách a začínajúci šoféri môžu viac pozorovať okolie. Tak ako každá, aj jazda s automatom má svoje výhody a nevýhody. Poľadovica a námraza na cestách prekvapí stále, a to aj toho najskúsenejších vodiča. V žiadnom prípade sa nespoliehajte na to, ak máte zimné pneumatiky, nič sa nemôže stať. Stačí, aby bola cesta mokrá od hmly či poprašok snehu a nepriaznivá situácia je na svete. Každú z jázd musíme prispôsobiť poveternostným podmienkam a svojim zručnostiam a schopnostiam. Ak ste v režime D, nechajte chvíľu auto, aby sa pohlo samo, až potom môžete rozbiehať, aby sa zvýšili otáčky na motore.

Publikované
Kategorizované ako Technika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *