Ako predchádzať moliam vo vašom šatníku

Ktorý z  materiálov je najviac ohrozený? Materiál z vlny, áno, je to ak je niektorý z materiálov, ktorý obsahuje aspoň 20 percent podielu vlny, kožušinu a hodváb. Čistá bavlna nie je ohrozená, ale ak je v kombinácii s inými materiálmi, tak tam môžu mole klásť svoje vajíčka a za pár dní sa z nich vyvinú larvy. 

Pred uskladnením je dobré, aby ste svoj šatník oprali. Po nosení ostanú na nich neviditeľné šupinky, ktorými sa mole dobre živia. Všetky kabáty, svetre, pulóvre dôkladne vyčistite a operte. Predtým než ho vložíte do práčky, nezabudnite skontrolovať aj vrecká. Rovnako treba vlhkou handričkou poutierať aj skriňu. Potom nezavesujte vešiaky blízko seba, aby oblečenie mohlo dýchať. Cenné kusy zabaľte do obalu, aby sa nestalo, že sa poškodí.

Postrašte mole aj vôňou

ktorá z vôní odpudzuje tie malé mole? Nevonia im cédrové drevo ani levanduľa, naopak ľuďom takáto vôňa neuškodí. Malé vrecko levandule, ktoré sa bude povaĺovať v skrini, tak to bude fajn voľba a cédrové drevo zaveste nad vešiaky v skrini a to s molami raz dva zatočí. 

V šatníku otvárajte dvere trochu častejšie, vyberte oblečenie a skontrolujte ho. Aj ramienkami občas potriaste, zabezpečíte tak výmenu vzduchu a zabezpečíte tak vetranie oblečenia. Ak oblečenie máte na sebe len chvíľu, tak ho pred uložením do skrine nechajtre trochu prevetrať na čerstvom vzduchu. 

Hniezdenie lariev molí

Na vnútornej strane šatníka, v malých otvoroch, ktoré sú určené na správne nasadenie poličiek, tak práve tam môžu a chcú sa schovať mole. Ideálne je ich zalepiť lepiacou páskou a keď potom bude pod nimi biela vrstva, znamená to, že mole už tieto priestory navštívili. Skrinu treba vydenzifikovať a vyčistiť. Zneškodníte aj samotné vajíčka a to horúcou vodou či horúcim vzduchom napríklad z fénovania. Ak sa náhodou stane, že uvidite a nájdete také oblečenie, ktoré je už moľami napadnuté, tak stačí keď ho dáte na pár hodín do mrazničky, to zabije škodcov a potom to oblečenie vyperte. Dokonca nie je dobre ak používate podkladový papier do poličiek, aj pod nimi sa skrývajú tieto malé tory, radšej ich nepoužívajte. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *